Nadanie imienia

NADANIE IMIENIA

Przygotowania

Do tego szczególnego wydarzenia przygotowywaliśmy się dość długo i starannie. Idea nadania szkole imienia zrodziła się w listopadzie 2003 roku. Koordynacją prac zajęła się specjalnie w tym celu powołana kapituła składająca się z rodziców i nauczycieli. Spośród około 30 propozycji na patrona, wyłoniono trzech kandydatów. 18 marca 2004 roku odbyły się wybory. Głosowali uczniowie, ich rodzice, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Każdy mógł oddać głos na jednego z trzech kandydatów, a byli nimi: Mikołaj Kopernik, Powstańcy Wielkopolscy, Orzeł Biały.  Największe poparcie zdobył Orzeł Biały - godło Polski, jako symbol patriotyzmu, Ojczyzny, tradycji narodowych. 29 października 2004 roku Rada Gminy i Miasta Raszków podjęła uchwałę nadania naszej szkole imienia Orła Białego.
W prace przygotowawcze szczególnie zaangażowała się Rada Rodziców, przygotowując dwa festyny rodzinne, pozyskując jednocześnie środki na zakup sztandaru. Dzięki ich zaangażowaniu, przed szkołą stanął obelisk z pamiątkową tablicą upamiętniającą ważne wydarzenie w historii naszej szkoły.
Zdając sobie sprawę z faktu, że posiadanie patrona szkoły i sztandaru zobowiązuje, dlatego też na lekcjach wychowawczych, historii, języku polskim, wiedzy o społeczeństwie, przyrodzie pojawiał się temat Orła Białego. Uczniowie znają historię godła Polski i jego znaczenie dla narodu polskiego. Poznali motyw Orła w literaturze i muzyce. Opracowali gazetki na temat naszego patrona. Na lekcji informatyki wykonali prezentacje multimedialne, natomiast podczas zajęć ze sztuki wykonywali prace plastyczne na konkurs pod hasłem: "Sercom Polaków bliski Orzeł Biały". Wystawa najpiękniejszych prac zdobi ściany naszej szkoły.

Główna uroczystość

Po intensywnych przygotowaniach nadszedł czas na główną uroczystość. W pierwszej kolejności goście udali się do kościoła w Korytach, gdzie ks. proboszcz Wojciech Pachciarz poświęcił sztandar. Po mszy zaproszeni goście przeszli do szkoły, gdzie przed budynkiem symbolicznie odsłonięto tablicę pamiątkową, upamiętniającą fakt nadania szkole imienia. Podczas uroczystości odbywającej się w szkole dyrektor szkoły  Barbara Hofman powitała gości oraz przytoczyła krótką jej historię i przebieg wydarzeń związanych z nadaniem imienia Orła Białego Zespołowi Szkół. Szczególnie ciepło podziękowała pani dyrektor Helenie Hajdasz, dzięki której ta szkoła została wybudowana. Następnie Burmistrz Andrzej Frąszczak oficjalnie i uroczyście nadał Zespołowi Szkół w Korytach imię Orła Białego. Zaproszeni goście oraz delegacje składały życzenia i gratulacje dyrekcji szkoły, uczniom i rodzicom a także byłym pracownikom i dyrektorom szkoły za trud włożony w rozwój tej placówki. Do szkoły na uroczystości przybyli także przedstawiciele Parlamentarzystów z naszego regionu, Radni Powiatowi, członkowie Rady Gminy i Miasta Raszków, Starosta powiatu pleszewskiego, który jest sąsiadem naszego powiatu - ostrowskiego, Sołtysi, a także dyrektorzy szkół z terenu naszej gminy. Po złożonych gratulacjach i życzeniach rozpoczął się uroczysty program okolicznościowy przygotowany przez uczniów oraz nauczycieli Zespołu Szkół w Korytach. Program artystyczny przygotowany przez p. Jolantę Schubert, p. Danutę Niezgódkę oraz p. Justynę Wojtkowiak, przedstawiony w pomysłowej i pięknej scenografii nawiązywał do symbolu Orła Białego w historii naszego narodu, czasu wojny i walki Polaków o niepodległość. Uroczyste występy dopełniały śpiewy i utwory literackie recytowane przez uczniów a także wyświetlane na ekranie wizerunki wielkich Polaków, zasłużonych dla naszego kraju, min. poetów, pisarzy oraz Ojca Świętego Jana Pawła II przygotowane prze p. Danielę i Pawła Mochów. Program wywarł duże wrażenie na gościach. Podobnie było po południu, gdy odbyła się druga część uroczystości. Tutaj oprócz przekazania sztandaru, bardzo ważnym punktem było ślubowanie pierwszoklasistów gimnazjum. To oni, jako pierwsi - dostąpili zaszczytu ślubowania na sztandar szkoły. Jesteśmy wdzięczni szystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam w przygotowaniu uroczystości oraz dumni, że nasza szkoła wzbogaciła się o patrona i sztandar.


Zespół Szkół im. Orła Białego w Korytach
Koryta 66b
63-440 Raszków
tel/fax (062) 7343023
e-mail: zespolkoryta@o2.pl

 
 RODO  

 

 

 

Copyright 2024 by Zespół Szkół im. Orła Białego w Korytach | Zaloguj